20 Haz 2006

2001

1968 yılında çevrilmiş o yılların şartları gözönünde bulundurulmasa bile güzel efektleri olan bir film olduğuna göre varın kendiniz düşünün nasıl bir film olduğunu.

filmin ilk yarım saatinde en küçük konuşma yok! farklı bir kubric filmi olduğu kesin. kontrolden çıkan bilgisayar hal 9000 uzay macerasını kabusa çevirir.
biraz ağır bir film.

"Kubrick'in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiç birini aydınlatmamıştır. Filmlerde karşılaştığımız bilgisayarlar arasında belki de en ünlüsü olan HAL bu eserde en önemli rolü üstlenen "canlı"dır.

Filmin Ay'daki sahneleri tasvir edern çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong'un seyahati sonrası Kubrick'in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.

2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın "zeka"nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor.
"
beyaz perdeden alıntıdır...

iyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder