26 Nis 2015

Üç bebekli aileler için 7 koltuklu aile otomobilleri

Merhaba

Bebekler doğduktan sonra güvenli araç yolculuğu önem kazanmıştı. İlk 14 ayımızı ana kucağını emniyet kemerle bağlayarak geçirdik.Dışarıda bebekler uyurken yatak, beslerken çok zarda kalırsak mama sandalyesi, uyutmak için ev tipi ana kucağı gibi görevler yüklemiştik.  Bebeklerimizin henüz ağırlıkları çok artmadığı zamanlarda sağa sola taşımak için güzel bir araçtı. Artık bebekler kilo ve boy itibariyle bu koltuklara sığmaz oldu. Hem de o ana kucaklarını biz taşıyamaz olduk. Allah kişiye taşıyabileceğinden fazla yük yüklemezmiş. Tam da bu sıralarda bizim 2 oğlan yürümeye başladı.


BeSafe Izi Comfort X3 9-18
Bu gün itibari ile dünyanın en güvenli bebek koltuklarını üreten Norveç tasarımı BeSafe markasının X3 9-18kg oto koltuklarına geçtik. Şu anki aracımızda 2 isofix olduğundan ve 3 koltuk ancak sığdığından emniyet kemerli modelinden aldık. Model emniyet kemerli olmasına rağmen, iki sıkıştırma mandalı ve sonrasında emniyet kemeri gerdirme fonksiyonu sayesinde bağlarken hata yapmanıza pek olanak tanımıyor.

Bizim Üçüzler Yeni Oto Koltuklarında

Bebekler için hem güvenli hem de konforlu bu koltuklar maalesef epey yer kaplıyorlar. Aile dışından biri araca bineceği zaman bebek koltuklarından birini söküp bebeği kucakta götürmek istemiyorum.

Artık geniş, yüksek, büyük 7 koltuklu araçlara bakıyorum. Bakıcı nedeni ile 7 koltuk olmalı diye düşünüyorum. 

Aradığım Özellikler

+ İkinci sıra koltuğa üç bebek koltuğunun aynı anda sığması. Şu an Corolla'ya sığıyorlar. Corollanın 2. sıra koltukları 140cm. Bu olması gereken en az genişlik aynı zamanda. Daha dar olsaydı, sığmayacaklardı.
+ Mutlaka büyük ve yüksek olmalı
+ Güvenlik testlerinden geçmiş, güven veren uzun süre kullanabileceğim bir araç. (Alman veya Japon mallarına güvenim her zaman daha fazla olmuştur.)
+Büyük bagaj hacimli. Tabi 7 kişilikken bagajı olabilmesi daha da iyi olacak. En azından 7 kişilikken bebek arabalarını alabilmeli.
+1,6cc veya daha düşük hacimli bir motora sahip
+Dizel ve ekonomik olması tercih sebebi
+Otomatik olması. Tam otomatik olması tercih sebebi.Nissan X-Trail


Japon arabası. Kasa oldukça yeni, 2014 te çıktı. Test sürüşü yaptım, sürüşü çok keyifli, kuvvetli bir motoru var. 1.6 dizel otomatik. Cvt şanzıman çok başarılı. jAma 2. sıra koltuğun genişliği kol dayamadan, kol dayamaya 135cm. 3 bebek koltuğu 140cm yer kapladığı için eledim. 115.000TL den başlıyor. Nissan Qashqai'nin büyüğü gibi dursa da, daha iyi bir araç. Eski küt kasa ile alakası yok. Araç yüksek olmasına rağmen kullandığı teknolojilerle yola iyi tutunduğunu söyleyebilirim. Şehir içi 5,8 şehir dışı 4,7 yakıyor fabrika verilerine göre. Ben test ederken 7,1 i gösteriyordu. Bu cüssede bir araç için iyi bir rakam.

Seat Alhambra


Araç için bayiye gittim. 1.4 benzinli otomatik olarak geliyor. Donanım olarak baya dolu. Fiyatı 106.000 TL. 7 koltuk kullanımdayken Bagajı en büyük olan 7 kişilik araç bu. 267L. Fakat bagaj uzunluğu Citroen Grand Picasso'dan daha dar. Önümüzdeki hafta test edeceğim. Kasa 2010 senesinden kalma. Benzin sarfiyatından dolayı ve ikinci elinin çok çok kötü oluşundan dolayı soru işaretleri var. Siparişle yurtdışından geliyor, 3 ay beklemek gerekiyor. Volkswagen bir motor, 150bg. Fabrika verilerine göre şehir içi 9,5 yakıyor. 2. Sıra koltukların genişliği 150cm kataloga göre. 
Seat Alhambra Bagaj Ölçüleri

Citroen C4 Picasso


Forumlarda okuduğum kadarıyla bazı kişiler ekranında sorun yaşamış ama garantiden değişmiş. Bir de vites geçişleri sıkıntılı, tek kavramalı yarı otomatiklerde hep olan hikaye. 1-2 ay kadar sonra 1.6 dizel tam otomatiği geliyor. Kasa 2013'te yenilenmiş. 2015 yılında yılın aile aracı seçilmiş İngiltere'de. Fabrika verilerine göre az yakıyor. Şehirlerarası yolda 3,8l/100km Şehir içi 4,5L/100km yakıyor. çine oturduğumda büyüklük hemen hissediliyor. Özellikle ön camı tavana kadar uzanıyor. Hatta güneşlikler ileri geri de salınım yaptığı için olması gerekenden çok daha büyük ön camları var. Yukarı gökyüzünü seyretmenize imkan sağlıyor. Bagajı İngiltere'de yapılan bir testte arka bagaja pusetin sığmasını sağlayacak kadar genişlik sağlıyordu. 109cm. İkinci sıra koltukları 141cm civarında.  3 bebek koltuğuna 3 isofix geliyor ikinci sırada. Fiyatı 89.000 TL den başlıyor. 

Citroen C4 Picasso Bagaj Boyutları

Peugeot 5008Bayiye gittim. Tam otomatiği geliyor diye hiçbir bayide yok. Tuzladaki bayi 23 nisanda var dedi, gittim, bir laubalilik vardı bayide. Bize var dediniz 30km yol yapıp geldim, araç var mı dedim, yokmuş. Özür de dilemediler. Telefonu açan kız, sırtını döndü havaya baktı. Başka bir kadın geldi, yok felan dedi. Göremeden soğuttular araçtan. Model 2009 da çıktı. Yeni kasa 1-2 yıl içinde çıkacaktır. Uzun yıllar sürmeyi düşündüğüm için bu aracı alacaksam yeni kasayı beklerim. Citroen'le aynı şasiyi kullanıyor. 2. sıra koltuklarında 3 isofix var ve 144cm genişliğinde. Citroen'le birlikte şehir içi, şehir dışı en az yakan araç olarak gözüküyor. 1.6 dizel tam otomatik şanzıman bu aracı ön plana çıkarıyor. Tam otomatiğini deneme sürüşü yapmak gerek. Sorunsuz bir şanzımansa tadından yenmez. Tam otomatik gelmedi ama fiyatı 96.000 TL den başlıyor. Üçüncü sıra koltuklar yattığında 679L, ikinci sıra koltuklar yattığında 2500L yükleme alanı oluşuyor.

Fiat 500 living 


Bu araç en ucuz 7 kişilik dizel otomatik otomobil. Fakat 2. sıra koltukta genişlik 120 cm, çok dar. Eledim. Şirin. İkinci sıra koltuklara en fazla iki bebek arabası sığar. Başlangıç fiyatı 72.400TL 1.6 dizel otomatik. Şehir içi 5L/100km yakıyor.

Opel Zafira 


Alman markası diye güven duygusu oluşturuyor. Bayi de yok. Gelecek ay bir tane bayiye gelecekmiş. 1.6 dizeli otomatik değil. 1.4 benzinli otomatiği şehir içi 9,7 litre yakıyor. Çok yakıyor yani. Ama dizelin tam otomatiği gelmesi planlanıyormuş. 2 gün evel Mokkalar tam otamatikle gelmiş. Opsiyonel olarak gelen tampon uzayarak 2 bisiklet alması çok şık. Şeytan diyor al. Fakat bebek arabalarını sığdıracak bagaj yok bunda. 105cm genişliğinde. Bayi kampanya ve indirimle birlikte 83.000TL fiyat verdi. Gayet iyi bir fiyat. Acaba gerçekte şehir içi ne yakıyor?


Toyota Verso 


En çok almak istediğim araç bu olurdu eğer otomatiği olsaydı. Güzel araç. Toyota Sabancı çıktıktan sonra servis ücretleri anormal arttı. 250TL ye çıkarken 550TL ye çıkmaya başladık. Mevcut iki aracım da Toyota'dır. Yağ ve su dışında 10 yıldır problem yaşamadığım için çok güvendiğim bir marka. Ah keşke dizel otomatiği olaymış iyiydi. 1.6 dizel motoru BMW motor. Toyota dizel otomatik şanzımanda bir açılım yapmazsa Türkiye'de eriyip bitecektir. Rekabetçi eski yanını özledik.

Ford S-Max

Maltepe Forda gittim, ne satış için ellerinde varmış, ne de test aracı vardı. Merak ediyorum insanlar bu aracı nasıl alacaklar? Test etmeden o rakamları verenler var mı acaba gerçekten. An itibarıyle Ford'un Türkiye sitesinde de bu alete ait veriler, fotoğraflar yok. Sayfa boş çeviriyor, ana sayfaya atıyor. Durumu bildirdim, yakın zamanda düzeltiliyor umuyorum. Şuan için 2,0L benzinli otomatik 150.000TL civarında fiyatla satılıyor. Bayi'nin demesine 1.5 dizel otomatiği sene sonuna kadar gelebilirmiş. Hadi bakalım. 


2,0 dizel otomatik oldukları için elediklerim

Ford Galaxy ve Fiat Freemont hem fiyatları yüksek, hem vergisel dezavantajlardan dolayı eliyorum. İkisinin de fiyatı 150.000TL civarında. Bence bu fiyata değmeyecektir. Fiat Freemont o kadar devasa gözükmesine rağmen ikinci sıra koltukları üç bebekli aileler için yeterince geniş gözükmedi gözüme.

Diğer Elenenler

Fiat doblo Bunu kamyonet geçiyor diye eledim. 2. sıra koltukları baya geniş, 3 bebek koltuğu rahat sığacaktır. Her sene muayene ve hız sınırları önemli değilse düşünülebilir. Euro Ncap testleri incelenmeli. Nedense güvenmiyorum. Mazda 5 var, ama mevcut modeller arasında gözükmüyor. Hem de otomatiği yok. Aslında kayan elektrikli kapı, önüne birşey çıktığında durması vs çok iyi özellikler. Mazdanın küçük hacimli motorlarda otomatik sunması gerekiyor bizi kendine çekebilmesi için.

Sevgiler.

9 yorum:

 1. Merhaba,
  Sonuç olarak hangi aracı satın aldınız? Memnun musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Citroen C4 grand picasso. Şu ana kadar memnunum.

   Sil
 2. Citroen C4 Grand Picasso aldım, sağladıklarından memnunum. Ama sı var, o da ayrı bir yazı konusu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sı dan sonrası okunmuyor. 3. sra koltuklara yetişkin birey oturabilir mi. teşekkür ederim güzel inceleme yapmışsınız. ikinci sra koltuk derken freemont özelinde soruyorum surucu arkasındaki koltuktan mı bahsediyorsunuz.

   Sil
  2. Farklı tarayıcıdan deneyin derim. Geç gördüm yorumunuzu kusura bakmayın.

   Orta sıra öne arkaya hareket eder. Diz mesefesi de oldukça iyidir. Orta sırayı en öne alırsanız. Arka sıraya yetişkin oturabilir. Çok uzunsa zorlanabilir.

   İkinci sıra koltuk sürücü arkası koltuk evet..

   Sil
  3. Merhaba Fatih Bey. Yazınız üzerinden uzun zaman geçmiş. Çocuklar da büyümüştür. Maşallah. Bizim de üçüzlerimiz var. Ve ben de sizin 5 sene önceki olduğunuz yere 3 isofix'li araba seçme aşamasındayım. Tavsiyeniz nedir? Citroen C4 picasso ile C4 grand picasso arasında kaldım. Başka öneriniz varsa zevkle dinlerim.
   Saygılarımla.

   Sil
 3. çok teşekkürler, güzel,bilgi verici bir yazı olmuş. Biz de ikiz artı bir çocuk ile grand picasso kullanıcısıyız ve çok memnunuz.

  YanıtlaSil
 4. Fatih Bey Merhaba, Cıtroen C4 grand picasso ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum yukarıda yorumlarda aması var demişsiniz? araba çok hoş duruyor ama kaygım cıtroen bizi sanayide çok yorar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aracın yürümesinde şimdiye kadar sorun yaşamadım. Ama..
   Perdesi bozuldu, garantiden tamir edildi.
   Aktif gergili kemer bozuldu, garantiden tamir edildi.
   Son olarak büyük ekran bozuldu, garanti ilgilendirmiyor bizi dedi, 5. yıl. Ekran 6.000. Bu şekilde şimdilik kullanıyorum.

   Sil